Snubni prsten bile zlato: Pro a Proti prakticky

Bílé zlato je jeden z nejpopulárnějších materiálů pro vaši svatbu a to jak u mužů, tak žen. Zatímco snubni prsteny s bílým zlatem nabízí doslova tisíce druhů velikostí, tvarů a zdobení, existují však i důvody, proč byste si zrovna tento prsten na sebe brát neměli.

Ale popořadě.

Jaké jsou výhody snubních prstenů z bílého zlata?

  • Překrásně vypadající kov

Bílé zlato, jak jsme již psali, je dnes prostě nejpopulárější a to také zejména kvůli „rozumné“ ceně, která je všeobecně přístupná.

Bílá barva sedí ke všemu, čili ať už máte na svém prstýnku jakýkoli drahý kámen, a jakékoli barvy, tak vždy tak nějak vynikne.

  • Bílé zlato může být levnější, než Platina

Spousta z vás si vybírá bílé zlato, nejen proto, že dobře vypadá, ale že je i cenově dostupné. Proč je levnější než platina? Podle statistik se ročně vytěží až 27 000 tun zlata, kdežto u platiny je to pouze 80 tun. Platina je navíc mnohem hustší, čistší a těžší než směs slitin zlata.

  • Téměř neomezené množství kombinací šperků z bílého zlata

Protože je bílé zlato levnější než platina, těch kombinací, které se vyrábí je prostě nespočet. A je to dobře. Odlišíte se v každém případě. Je malá šance, že byste někdy potkali někoho se stejným prstenem, jaký máte vy:-)

Nevýhody

Můžou vůbec být nějaké nevýhody bílého zlata? O zlatě jsme psali v dlouhém samostatném článku, ale pojďme si ještě shrnout to nejzákladnější.

  • Bílé zlato je méně odolné, protože je to měkčí kov
Také čtete:  Vše o zlatě a náušnicích z bílého zlata

Bílé zlato je ve srovnání s platinou, která má podobný bílý odstín, méně trvanlivé než jeho protějšek, protože je ve skutečnosti měkčím kovem. Pokaždé, když je zlato poškrábáno, odpadne malý kousek zlata a je ztracen. K tomu je vhodné rhodiování, kdy se na váš šperk nanáší tenká ochranná vrstva rhodia a nemusíte se tak bát každého škrábance. Rhodiování můžete pravidelně opakovat.

  • Bílé zlato vám po čase může zežloutnout

Bílé zlato není ve skutečnosti bílé! Je to směs kovů zlata, které je samo o sobě žluté a k tomu jsou připojeny další směsi jako stříbro, paladium nebo zinek, které způsobí, že je bílé zlato do běla:-). Pokud vám tedy záleží na tom, aby třeba váš snubní prsten vypadal pořád stejně, zvažte, jestli chcete opravdu do bílého zlata jít. Pokud budete prsten nosit 24/7, může pomalu měnit svou barvu již po roce nošení.

  • Potřebuje být rhodiováno

Jak jsme psali výše, zlato je měkčí a proto, aby se příliš „neničilo“, bude potřeba jej občas potřít tzv. ochranným lakem. Jednou ročně by mohlo stačit – stačí zajít ke zlatníkovi.

  • Můžete být alergičtí

Na zlato až tak úplně ne, ale jelikož se jedná o bílé zlato… a pokud je vaše pokožka citlivější, může vám to vaši kůži trochu podráždit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *