Pět zajímavostí o prstenech

Kroužek ze zlata či jiného drahého kovu. Známe jej všichni. Oblíbily si ho dospělé ženy i malé holčičky, houfně vídáme muže hrdě nosící snubní prsten. Pro mnohé je symbolem lásky, věrnosti, pro jiné památkou na celý život.  

Prsteny, či kroužky jsou tady už od doby bronzové…

Historie nošení prstenů
Prsteny tady byly od nepaměti

Prsteny jako okrasné, ale také symbolické doplňky sloužily lidem odpradávna. Nejstarší prsten pochází z doby bronzové a byl vyroben z měděného drátu. Kovové kroužky byly oblíbené také u starých Egypťanů, Řeků i Římanů. Nesloužily pouze jako projev lásky, ale i příslušnosti ke společenské vrstvě, řádu či povolání. Často měly rovněž mytologický význam. 

Prsten jako symbol lásky už od středověku 

Na důkaz nekonečné lásky byly prsteny používány už opravdu velmi dávno. Součástí svatebních obřadů, při nichž si novomanželé slíbí věrnost až do smrti, je prsten už od středověku. Čím bohatší byli novomanželé, tím byly jejich snubní prsteny honosnější. Příslušníci nejvyšších vrstev měli šperk osázený brilianty či smaragdy.  

Prsten vážící 58 kilogramů

I do Guinessovy knihy rekordů se zapsal tento oblíbený šperk. Jedná se o největší vyrobený prsten na světě. Tento drobeček, který spatřil světlo světa v roce 2000, váží přes 58 kilogramů. Je zdoben více než pěti kily diamantů z dílny Swarovski a jeho cena je odhadována zhruba na tři miliony dolarů. Není však na prodej a popravdě řečeno, kdo by si přál jej nosit. Spatřit jej můžete ve výloze zlatnictví v Dubaji. 

Když nevíte, co s penězi, kupte si prsten ze 150 karátového kamene 

Pokud nemáte hluboko do kapsy, pak můžete své drahé polovičce udělat radost třeba nejdražším prstenem na světě. Je vybroušen z jednoho kusu vzácného 150 karátového kamene a šperkaři na něm pracovali po dobu celého roku. Cena tohoto unikátu se vyšplhala až k 1,4 miliardě korun.  

Také čtete:  Vybíráte prstýnek?

Dáte na pověry? Pak váš šperk nikomu nepůjčujte

Jste-li pověrčiví, pak si v souvislosti s prstýnky a hlavně těmi snubními dejte pozor. Říká se, že prsten by si neměla půjčovat na vyzkoušení jiná žena, protože to může ohrozit spokojené manželství.

Také by se neměly vyrábět snubní prsteny ze starého zlata nebo prstenů z předchozího manželství. Kov v sobě totiž údajně nese problémy, které se mohou přenést i do nového svazku. V minulosti věřilo, že snubní prsten ženy dokáže vyléčit křeče malých dětí nebo předpovědět počet potomků a jejich pohlaví. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *