Vše o zlatě a náušnicích z bílého zlata

Jen těžko bychom hledali jiný minerál, ke kterému mají lidé takový blízký vztah jako ke zlatu. Kov s chemickým označením Au – z latiny Aurum, má vlastnosti, které jsou velmi ceněné ve více oborech lidské činnosti.

Zlato je elektricky i tepelně vodivý kov žluté barvy. Je to poměrně měkký, dobře zpracovatelný a zároveň značně odolný kov, který si získal už naše dávné předky. Rádi z něj vyráběli ozdobné předměty, ale také ho používali v lékařství a ve šperkařství. Později se stalo zlato i platidlem.

Bílé zlato náušnice
Náušnice z bílého zlata – vše, co jsme zjistili

Zlato na vzduchu neoxiduje a proto je používáno i k pozlacení materiálů, které mají být více odolné. Nereaguje téměř s žádnými chemickými látkami a skutečně mu dokáže ublížit jen anorganická kyselina s názvem lučavka královská,

Vlastnosti zlata jsou často vylepšovány přidáním dalších kovů“.

Toho se využívá i ve šperkařství, kde se přidáním jiných ušlechtilých kovů mění i barva zlata. Velmi oblíbená je slitina zlata s niklem nebo manganem případně palladiem – které se říká bílé zlato.

Čistota zlata: Jak se vyznat v karátech a jeho ryzosti

Kvalita zlata je udávaná v karátech. Karát je bezrozměrná jednotka ryzosti zlatých slitin, která má značku kt. Čisté zlato má ryzost 24kt (karátů).

Pokud se do zlata přidávají další kovy – je karát označení podílu čistého zlata ve směsi. Za základ se bere vždy čistá směs tedy 24 karátů.

Pokud je do směsi přidáno 10 dílů jiných kovů – znamená to, že vznikne 14 karátové zlato. Ve směsi zůstalo 10 dílů čistého zlata.

Přidáme-li do směsi 6 dílů jiných kovů vznikne 18 karátové zlato. Pokud přidáme 4 díly jiných kovů vznikne 20kt zlato.

Tyto poměry jsou ideální pro klenotnické použití.

Jsou i další směsi, které obsahují více příměsí – 9kt zlato a další.

K vyjádření ryzosti se také používá označení založené na tisícinových poměrech. Přičemž jednotka ryzosti karát je vypočítán ve čtyřiadvacítkové soustavě. Je to další důkaz toho, jak dlouho už je zlato lidmi známo a používáno.

Pro zjednodušení uveďme, že 1 karát je část z celých 24 karátů o hodnotě 0,041. Ryzost zlata je tedy Au041.

Značkám ryzosti se říká punc. Vydává je puncovní úřad, který ručí za to, že směs má skutečně takovou ryzost, jaká je uvedena.

Pro výpočet ryzosti je použit stejný princip tedy:

24/24 – ryzost 24 karátového zlato je 0,9999. Označuje se jako 999. To znamená, že slitina obsahuje jeden gram příměsí.

18 kt zlato má poměr 18/24 – ryzost je 0,750 (dělíme na čtvrtiny – 75%), označuje se jako 750.

14k zlato má poměr 14/24 – 0,585 – (58,5%), označuje se jako 585.

Tohle vše se děje proto, aby do kovu mohly být přidávány jiné ušlechtilé kovy, které mění zejména barvu a tvrdost zlata, které může ve výsledku být červené, zelené i bílé. 

Při nakupování šperků v zahraničí se může stát, že punc na šperku nenajdete. Některé státy ryzost kovu puncem neoznačují. Jedná se například o Německo, Rakousko nebo Itálii.

Také čtete:  Vaše prstýnky z bílého zlata

Z čeho se skládá bílé zlato?

Složení bílého zlata
Bílé zlato – jaké je jeho složení?

Termínem bílé zlato je označována směs zlata s nejméně jedním bílým kovem, který ovlivňuje výslednou barvu a vlastnosti slitiny. Výsledný kov mívá bělavý odstín, který se ve šperkařství ještě vylepšuje pokovováním pomocí rhodia. Rhodium je mimořádně odolný kov, který se řadí mezi lehké platinové kovy. Vylepšuje odolnost šperků a usnadňuje také jejich údržbu.

Slitina zlato a nikl vytvoří tvrdší směs vhodnou pro výrobu náušnic, prstenů a náhrdelníků. Pokud se přidává paladium výsledný kov se použije pro šperky hojně osázené drahými kameny, které v takové směsi dobře drží.

Směs kovu se vždy používá s ohledem na výsledný šperk, tak, aby byl co nejkvalitnější, odolný a snadnou udržovatelný. Kvalita zlata se udává v karátech, jak je běžné.

Nejčastější slitiny s výslednou bílou barvou používané ve šperkařství jsou zlato s paladiem a stříbrem, dále zlato s niklem, zinkem a mědí. Nejkvalitnější šperky jsou zároveň povrchově upravené pokovením pomocí rhodia.

Kdy k sobě zvolit šperk z bílého zlata

Šperky zhotovené z bílého zlata jsou velmi oblíbené. Zastupují vysokou, ale zároveň cenově dostupnou kvalitu.

Jsou to v první řadě zlaté šperky v bílé barvě. Ke zlatu má každý svůj osobitý vztah. Jen málokterá žena nemá ve své šperkovnici zlatý šperk – v jakékoli barvě.

Bílé zlato určitě udělá radost tam, kde je v oblibě stříbro, platina nebo ušlechtilá ocel.

Z bílého zlata se vyrábí skutečně všechny druhy šperků, které mohou být i více odolné proti mechanickému poškození než zlato jiné barvy. A to právě díky přidaným kovům.

Bílé zlato je vyhledávaným kovem na snubní prstýnky. Je to často nejen krásný, ale také vhodný kompromis pro šperk, který má nosit muž i žena.

S čím náušnice z bílého zlata zkombinovat?

Krásně vypadají také náušnice z bílého zlata s kamenem nebo bez něj. Náušnice, které mají podtrhnout jas očí volte tvarově tak, aby byly blíž k obličeji. Vhodné jsou různé plochy, které budou odrážek barvu vašich očí. Náušnice delší až dlouhé jsou více sexy.   

Bílá je neutrální barva a mnohé drahé kameny vyniknou právě v kombinaci s bílým zlatem. Šperk se tak stává zcela unikátním, neboť bílá barva umožní větší barevný rozptyl než barva žlutá nebo měděná.

Ženy často volí šperky z bílého zlata právě proto, že jim skvěle sluší, hodí se k jejich osobnosti a stylu. 

Jaké druhy náušnic z bílého zlata jsou nejvíce oblíbené?

Náušnice s bílým zlatem

Mezi favority patří klasické peckové náušnice, které jemně zdobí ušní lalůček.

Může se jednat o klasickou pecku-kde hraje hlavní roli kámen, nebo o hroznové náušnice s větším lůžkem ve kterém je jeden větší kámen obklopen několika menšími.

Další variantou je centrální kámen, který je dokola olemován menšími kameny. Podstatou je vysoce kvalitní bílé zlato do něhož je vsazen drahý kámen – nejlépe v barvě, která rozzáří oči majitelky.

Také čtete:  Žluté, růžové a bílé zlato: 3 TOP kombinace

Pro ženy, které mají v oblibě výraznější náušnice – zvolte visací náušnice.

Mohou být krátké – které jsou sice jen o málo delší než ušní lalůček. Většinou bývají zhotoveny z kovu osázeného malými kameny.

Zdobnější a výraznější visací náušnice jsou delší a bývají zakončeny velkým kamenem, perlou nebo samostatnou peckou. Tyto šperky jsou velmi elegantní a zdobné.

Výrazný a zdobný design mají lustrové náušnice. Jsou to malá umělecká díla, často ve spojení s náhrdelníkem, prstenem nebo náramkem. Lustrové náušnice mají několik postupně se rozšiřujících stupňů, bývají osázeny mnoha kameny a skvěle se hodí na večerní a slavnostní příležitosti.

Nejvíc oblíbené z kategorie visacích náušnic jsou slzičky. Kámen nebo kov ve tvaru kapky – bývá velmi spolehlivým dárkem.

Hitem nejen dnešní doby jsou náušnice ve tvaru kruhů a polokruhů. Do této kategorie se řadí i jiné geometrické tvary – čtverce, obdélníky nebo i srdce a kapky. Kruhy mohou být buď osázené kameny po obvodu nebo je to pouze samotný kov. V případě osazení kameny právě bílé zlato má velký úspěch neboť umožňuje vyniknout různým barevným kombinacím.

Dnes jsou také moderní náušnice dva v jednom nebo oboustranné. V tomto provedení jsou mimořádně úspěšné různé květinové vzory – zejména růže. A také tvar srdce – ten nikdy nezklame.

Lemující náušnice se buď na ucho nasazují nebo míří od lalůčku nahoru. Jsou často ve tvaru listů, nebo vlnek. Jsou to náušnice pro moderní a sebevědomou ženu.

Je dobré mít na paměti, že šperk je dárek, který je vždy originální, nikdy se neomrzí a říká „záleží mi na tobě“.

Pro mnohé muže je dnes díky množství internetových obchodů, snadné vybrat šperky, nejen díky velké nabídce, možnosti nechat si udělat zcela originální šperk na zakázku i podle vlastního návrhu, ale i díky rozsáhlým poradenským službám.

Pro muže: Kdy ženě koupit šperk z bílého zlata?

Náušnice s bílým zlatem
Kdy je ta pravá chvíle koupit ženě šperk?

Ženy vědí co jim sluší, řídí se svou intuicí a také radami, podle kterých si určí základní podtón své pleti. Vědí tedy, zda zvolit žluté nebo bílé zlato.

Pokud žena má v oblibě chladné barevné tóny, zcela jistě jí bílé zlato udělá radost.

Dá se také říci, že letní a zimní typy žen potřebují pro podtržení své krásy právě bílou barvu šperků. V takovém případě je vhodné se při procházce městem nenápadně zastavit u výkladu klenotnictví a zeptat se zda se jí líbí něco konkrétního a proč.

Na co si dát pozor před koupí šperků z bílého zlata, aneb něco málo o čištění šperků

Při koupi šperků z bílého zlata doporučujeme ověřit si kvalitu směsi i způsob pokovení. Vyplatí se zaplatit za kvalitu, která vám roky vydrží i při každodenním nošení. Méně kvalitní směsi, které mohou být použity na šperky bez konečné povrchové úpravy, budou vyžadovat větší údržbu nebo dodatečné pokovení, protože mohou žloutnout.

Také čtete:  Snubni prsten bile zlato: Pro a Proti prakticky

Bílé směsi bývají odolné, přesto může dojít k mechanickému poškození – poškrábání nebo znečištění. Časem může šperk také ztratit lesk a stát se matným.

U náušnic volte druh zapínání tak, aby vám co nejlépe vyhovoval, snadno se zapínal, rozepínal a udržoval. I náušnice je dobré občas sundat a nechat odpočinout. Je dobré nevystavovat je styku s mořskou vodou a ani šampon jim moc neprospěje.

Šperk je krásný umělecký předmět, který slouží k ozdobení a zkrášlení. Jeho každodenní nošení by tedy mělo zahrnovat i péči, minimálně stejnou, jako dáváte sobě.

Vyplatí se ošetřit kov i kámen vhodným způsobem. Nedoporučuje se používat chemické prostředky, ty patří do rukou odborníků. Ale určitě můžete šperky lehce očistit speciální vatou určenou k čistění zlata.

Rozhodně je dobré o šperky pečovat a sundávat je v případě, že pracujete s chemikáliemi, nebo v případě, že hrozí, sklouznutí prstenu nebo jiné poškození. Například při sportu – i z bezpečnostních důvodů, dále není vhodné nosit šperky do sauny nebo do bazénu.

Nevystavujte své šperky ani působení make-upu, nebo laku na vlasy či parfému. Před aplikací krému na ruce je také dobré šperk sundat.

I vysoce kvalitní šperky, je dobré nechat pravidelně vyčistit v klenotnictví, případně zvážit znovu pokovení. Služba není drahá a váš oblíbený šperk bude jako nový. Také lze nechat opravit případné rýhy nebo mechanická poškození.

Jak šperky uchovávat tak, aby vydržely co nejdéle?

Při koupi šperkovnice, vyberte takovou, jejíž vnitřek je potažen textilií a nabízí oddělené přihrádky pro uložení různých druhů šperků. Šperkovnice by měla mít navíjení pro delší řetízky, zvláštní oddíl pro prsteny, pro náramky a náušnice.

Také by měla zohledňovat možnost uložit náušnice s kameny samostatně, tak aby nedošlo k poškození zapínání náušnic. Rozhodně by měla mír víko, které bude dobře uzavíratelné. Nekupujte průhledný materiál, i šperky si potřebují odpočinout od denního světla.

Pokud chcete skutečně kvalitně uchovat šperk, ideální je zabalit ho do měkké textilie, která zabrání vzájemnému poškození jinými šperky.

Pokud chcete šperk uložit na delší dobu, je vhodné ho ještě dát do samostatného sáčku – aby se vyloučil nejen kontakt s ostatními šperky, ale také oxidace.

Takto uchovávané šperky zůstanou v dobré kondici a budou vám dělat radost po dlouhou dobu.

V dnešní době už nám zlatá horečka nehrozí. Pomocí rýžování si už jen těžko lze opatřit zlaté valouny. Rýžování zlata se řadí mezi turistické atrakce v bývalých nalezištích.

K dobývání zlata se používá kyanidové loužením zlatonosných hornin.

Cesta ke zlatému šperku tedy vede přes výběr a koupi kvalitního a krásného klenotnického kousku.

Dobře vybraný šperk vás bude provázet na cestě životem, bude svědkem vašich úspěchů a bude vám je připomínat vždy, když ho vezmete do ruky. Taková je síla krásného šperku …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *