Jak koupit pravé zlato & číslování karátů

Rada první: Nakupujte pouze u ověřených obchodníků.  

Jako každý “normální” kupující chcete mít nějakou jistotu, že to, co koupíte, bude splňovat Vaše očekávání. Že, v našem případě zlato – ale může to být stříbro, bílé zlato, diamanty – neztratí na své hodnotě, neztratí na lesku, barvě, neopotřebí se tak rychle, nezpůsobí alergie, apod.  

Zlato jako slitina = ano je to tak.

Častým omylem je to, že si kupující myslí, že kupují pouze 100% zlato. Zlato, protože je svým složením měkké a lehce by se při nošení poškrábalo nebo by došlo k vypadnutí drahého kamene, tak se musí s něčím kvalitním smíchat.  

Pozor: Zlato má i ve své nejčistší podobě pouze 24 karátů! Pokud kdekoli uvidíte, že někdo nabízí větší počet, jedná se o podvod! To, jestli jde skutečně o kvalitu si můžete za příplatek nechat zkontrolovat u zlatníka, nebo pouze pozorovat, zda se neztrácí barva Vašeho prstýnku anebo se do něj, jako ve filmu, pořádně zakousněte. Pořádně, ale opatrně. Nezůstane-li ve šperku otisk Vašich zubů, jásejte. 

Často se setkáváte s 12-18 karátovým zlatem. Jednoduché počty. U 12ti karátového šperk obsahuje 12 dílů zlata a 12 dílů jiného kovu (součet 24) – stříbro, měď, cín. 

Můžete taky narazit na jiné číslování, často tedy např. 750, což znamená, že jedno kilo obsahuje 750 gramů zlata.  

Také čtete:  Pro muže: 8 důvodů, proč ženy milují šperky.

Bohužel to není všechno a můžete se setkat i s jiným číslováním, převážně pokud půjde o pozlacené kovy.  

Levnější možností je koupit si kov s pozlacením a to s přibližně 5% vrstvou. Je to dostatečně dost na to, aby tenhle typ šperku vydržel několik let. Označení je pak následovné: 

1/20 12k G.F: Pod touto děsivou zkratkou se nachází: 1/20 je vrstva = 5% (pokud si to spočítáte), dále pak známé 12K a GF jako gold filled nebo tam může být uvedeno Shell jako vnější část… 

Výhodou tohoto šperku je to, že s ním můžete do vody a to právě díky celkem silné vrstvě zlata. 

Možná se také někdy setkáte s…

… Vermeil zlatem

Řekl bych, taková alternativní varianta zlatého šperku. Proč? Jde doslova o “pozlacené stříbro” a to tenčí vrstvou zlata, než jsem si psali před chvílí. Je to taky z důvodu, že se počítá s tím, že se zlato po nějakém čase ošoupe. Nicméně, je to svým způsobem účel. Zpod zlata bude vyvěrat ono stříbro, takže následná stříbro-zlatá kombinace zajistí unikátní vzhled. 

Třetí a poslední možností je pouze mírné pozlacení, značené např. 14 KGP – “GP” je tam navíc. Nebo 14K HGE. Je to pro ty, kteří se nakonec rozhodli koupit si ozdobu jen kvůli designu, viz článek Koupit si pravý šperk & půjde to poznat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *