Rhodiování, o co jde a jak to používat?

Teoretických článků na téma rhodiování najdete na internetu celou řadu. Co to však ve skutečnosti je?  

Co je to rhodiování? 

Rhodiování je povrchová úprava Vašich drahokamů, jež má zabezpečit jejich vyšší odolnost, kvalitu i životnost.

Tímto způsobem zvýšíte jejich lesk a stříbrné šperky jsou pak na první pohled k nerozeznání od bílého zlata. Rhodiování spočívá v nanesení tenké vrstvy rhodia na povrch šperku. Dnes se používá pro všechny kvalitní šperky.  

Rhodiování a rhodium
Rhodium a rhodiování – význam pojmů

Co je to vlastně to rhodium? 

Rhodium s chemickou značkou Rh je drahý kov stříbrně bílé barvy. Roku 1803 ho objevil anglický chemik William Hyde Wollaston (o rok dříve se zasloužil o objev palladia). Pojmenoval ho podle růžové barvy rhodiových sloučenin. Název totiž pochází z řečtiny, kde rhodon znamená růžový. Nicméně, nebojte, po rhodiování váš šperk růžový nebude:-)

Spolu s palladiem a rutheniem patří rhodium mezi takzvané lehké platinové kovy

Rhodium je velmi stálý a tvrdý kov. Odolává vnějším vlivům jako jsou světlo a lidský pot. Má lepší vlastnosti než zlato, proto je také mnohem dražší. A proto při rhodiozaci stačí jen malá vrsvička.

Proč se rhodiování vůbec používá? 

Stříbro je materiál na vzduchu snadno oxidující, což má za následek jeho černání. Přirozeně ztrácí svůj lesk, čímž se snižuje jeho kvalita i životnost. Rhodiováním tomuto zabráníte a budete mít tak jistotu, že váš řetízek či prsten bude vždy krásný. Výhodou je, že tyto šperky nemusíte neustále čistit a leštit.  

Také čtete:  Pět tipů na originální dárky pro muže

Vydrží tedy rhodium všechno? 

Rozhodně ne. Rhodium se nanáší pouze ve velmi tenké vrstvě, proto se při nešetrném zacházení se šperkem tato vrstva oloupe a popraská. Máte-li šperk s rhodiem, rozhodně mu nedělají dobře ostré předměty.  

Jak se rhodium nanáší?  

Na povrch šperku se rhodium nanáší pomocí elektrolytické technologie. Postupně šperk projde přes několik odmašťovacích koupelí, protože jeho povrch musí být vždy čistý a dokonale hladký. Čím je vyleštěný šperk hezčí, tím je hezčí i po úpravě. Na druhou stranu rhodium zvýrazní jakoukoliv nedokonalost šperku.  

Jak o drahé kameny pečovat?  

U šperků s rhodiem není nutná žádná výjimečná péče.

Rhodiované šperky se mohou dávat do čističů kovů, utírat hadříkem na stříbro nebo jednoduše umýt pod tekoucí vodou.

Dávejte však pozor, abyste lak postřik vodou zbytečně nesmyly. Samotnou rhodiaci si pak můžete zajistit u eshopu, kde jste si Vaše zlato, či stříbro pořídili nebo u specialisty.

Cena bývá obvykle mezi 20-50Kč za gram, což například na prstýnek postačí, plus je ale nutné k tomuto příčíst práci zlatníka. A to už záleží na tom, kde se nacházíte a jak moc vytížený a známý zlatník ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *