4 fakta o zlatě, které jste netušili

Zlato si podmanilo lidstvo již před tisícovkami let před naším letopočtem. Proč je pro nás tak důležité?  

Zlato prý umí léčit 

Zlato se k výrobě šperků začalo využívat již 4 000 let před Kristem. Své místo našlo i ve zdravotnictví a to konkrétně k léčbě rakoviny. Uplatnění má i v kosmonautice, je to prvek, který přemosťuje mýty s vědou. Najdete jej na 79. místě v Mendelejově soustavě chemických prvků. Jeho hustota je 19,3 cm na metr kubický. Roztápí se při teplotě 1 064,18  a bodu varu dosahuje při 2850  stupních. Lidé využívali zlato také na zkrášlování sebe sama i svého obydlí.  

Fakta o zlatě
Zlato – fakta, která jste možná nevěděli. Nebo jo?

Zlato je jedlé, ale – nebyla by ho škoda?

Zlato se dá běžně nalézt v hrobkách při archeologických vykopávkách. V Anglii našli zlatý náhrdelník z doby kamenné. Častým jevem jsou také zlaté zubní implantáty, které se používaly ve 3. století př.n.l. 

Jedná se o výborný materiál na zpracování i kombinaci s jinými kovy. Podle Astrophysical Journal Letters vzniklo pravděpodobně po srážkách mrtvých hvězd.

Části zlata, které najdeme v zemi jsou výsledkem původně horkých žil, které se postupně soustředily do zemských úlomků. Víte o tom, že je zlato jedlé? V gurmánských obchodech najdete zlaté plátky i vločky, které se přidávají například do olivového oleje. Tato chemická látka vašemu žaludku nijak neuškodí. Je to akorát škoda. 

Největší hrouda zlata má velikost golfového míčku 

Největší hrouda zlata, která byla nalezena ve Venezuele, měla velikost golfového míčku a vážila 217,78 gramu. Zlato je měkký kov, proto se slučuje s jinými kovy nebo slitinami. Jeho tvrdost a složení se měří pomocí karátového měřidla.  

Také čtete:  Žluté, růžové a bílé zlato: 3 TOP kombinace

Zlato se využívá v medicíně 

Jak jsme již zmínili, zlato se využívá také v medicíně. Radioktivní izotop zlata Au-198  je možné přikládat přímo do místa nádoru, kde jeho záření ničí rakovinné buňky. V některých případech jsou nanočástice zlata jediným způsobem, jak rakovinu vyléčit.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *