Gravírování: Co a k čemu to je?

Díky sdílení žijeme...

Pokud chce člověk něco vzácného uchovat, nemusí hned tesat do kamene. Nejčastějším způsobem, jak navždy zaznamenat datum svatby, narození dítěte a další významné události, je gravírování. Technika, která ozdobí šperk rytinou se vším, co na ní chceme či potřebujeme mít vyznačeno.

Technologie, která nahradila ruční rytí, dokáže vytvořit nápis, ornament či logo do nejrůznějších materiálů. Nejčastěji se jedná o kovy, v případě šperkařství pak snubní prsteny.

Gravírujeme hlavně zlato a stříbro

Co se dá gravírovat? Mezi materiály na které lze vytvořit rytinu patří hlavně zlato a stříbro. Běžně se gravíruje také plast, sklo, keramika nebo dřevo. Zůstaňme však u zmiňovaných ozdobných předmětů. Gravírovat se dají také ocelové či titanové šperky, moderní technologie si dokáží poradit i s nejtvrdšími materiály.

Klasika i zajímavé nevšední kousky

Gravírování je dnes ve velké oblibě nejen u snubních prstenů. Gravírovat, tedy vytvořit nápis, obrázek, ornament či cokoliv jiného dle přání zákazníka nabízí spousta zlatnictví či prodejců šperků. Velmi oblíbené jsou třeba přívěsky se jmény dětí, ale i s jejich dokonalými podobiznami.

Rýt se dá na náramky, na náušnice, náhrdelníky i přívěsky na klíče. Vtipným dárkem pro kamaráda je třeba placatka s vyrytým monogramem, logem oblíbeného nápoje či nějakou známou hláškou.

Milovníci čtyřnohých mazlíčků si často nechávají na přívěsky na obojky vyrýt jméno pejska či kočičky a telefonní číslo na jejich majitele pro případ, že by se jejich věrný přítel nečekaně zatoulal.

Nesmrtelnou klasikou však zůstávají stále snubní prsteny. Gravírování se provádí jak z vnitřní strany, tak i z té vnější. Po uvedení slavné trilogie Pán prstenů je to možná ještě ve větší oblibě.

Běžně se na prsten nechává vyrýt datum uzavření sňatku a jména novomanželů. Přidat lze i krátké vyznání lásky či osobité heslo. V době, kdy si snoubenci gravírování objednávají, měli by myslet zejména na to, že je podobně jako tetování, napořád. Muži by určitě neměli zapomenout datum svatby, proto je více než praktické, aby se nacházelo uvnitř jejich prstenu a bylo tak kdykoliv k dispozici.

0 komentářů