Co je to zirkon, o němž se hojně mluví?

Díky sdílení žijeme...

Se zirkonem se setkávají ženy či muži nejčastěji v případě, kdy chtějí zakoupit šperk, který by se vzhledem podobal diamantu, ale za nižší cenu. Diamanty jsou považovány za znak luxusu, vysokého společenského postavení a úspěchu. Bohužel pro většinu zůstanou díky jeho ceně jen snem a tak hledají alternativy, které by diamant dokázaly obstojně zastoupit.

Zirkon má však trochu jiné vlastnosti, než které můžeme naleznout u diamantu. Například, co se týká tvrdosti. Diamant, jak všichni nejspíš víme, má na Mohsově stupnici tvrdosti číslo 10. Zirkon získal číslo 7,5 až 8. Možná se to nezdá jako velký rozdíl, ale po dlouhodobém nošení ten rozdíl lze rozeznat.

Jak rozeznat zirkon od diamantu?

  • Diamant zůstává i po letech lesklý a třpytivý, zatímco zirkon tyto schopnosti ztrácí a je více a více matný.
  • Zirkon se tedy mnohem více hodí na šperky, které chceme obměňovat a nevadí nám, že se musíme po několika letech porozhlédnout po šperku jiném.

… Cenově je to výhodné a peněženku to příliš nezatíží. Na druhé straně tu však můžeme mít třeba šperky, které chceme mít na celý život, například snubní prstýnek a to se více vyplatí zvolit diamant.

Barevnost diamantů a zirkonů

Co se týká barevnosti, tak zde máme na výběr z několika možností. V přírodě se zirkon objevuje jako bezbarvý, hnědý, medový, nažloutlý, modrý nebo i hnědočervený. Pokud chceme však barvu, která se v přírodě neobjevuje, tak se poohlídneme po syntetickém zirkonu, který nese název Kubická zirkonie. Ten už můžeme naleznout ve všech možných barvách – od růžové až po sytě červenou. Díky zirkonii máme větší rozpětí možností abychom vybrali ideální barvu, která se bude hodit k nositelce šperku.

Jaký je rozdíl mezi přírodním zirkonem a syntetickým?

Vysvětlení je jednoduché a syntetických zirkonů se není třeba obávat. Ony syntetické vznikají v laboratoři, kde se ale napodobují přírodní podmínky vzniku kamene a doslova se zrychluje čas. Rozdíl mezi syntetickým a přírodním drahokamem je v původu. Je to vlastně podobné jako s perlami, kde je do perel zaváděno cizí tělísko, které urychlí způsob dorůstání, což může být až dvakrát rychleji.

Cena obou druhů šperků

Cena šperků se zirkonem v přírodní i syntetické formě je velice vlídná. Díky tomu můžeme pořídit celé soupravy a to hned v několika barvách či provedeních. Potěší ženy všech věkových kategorií – dívky i ženy a tak je ideálním darem, který jim jistě vykouzlí úsměv na tváři.

komentář